ESALIENS – inwestycyjne zabezpieczenie emerytalne

zdjęcia artykułu 1
2018-02-17 22:18 | Opublikował: Administrator
Oszczędzając przez inwestowanie można zapewnić sobie godne życie po zakończeniu kariery zawodowej.

Otwarte fundusze inwestycyjne są coraz częściej wybieraną formą prywatnej emerytury w ramach III filaru. ESALIENS (dawniej Legg Mason) jest jednym z najstarszych na polskim rynku, a jego amerykańskie korzenie sięgają jeszcze 1899 r. Różnorodność strategii inwestycyjnych oraz wysokie wyniki czynią z niego dobry wybór na oszczędzanie w ramach Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Obecnie na ESALIENS zdecydowało się już ponad 97 000 przyszłych emerytów.

Silny partner na jesień życia

Zakładając IKZE stajemy przed wyborem w jaki sposób mamy oszczędzać na przyszłą emeryturę. Decydując się na ESALIENS nasza składka jest przeznaczana na zakup jednostek funduszu, nad którego wynikami pracuje cały sztab specjalistów od rynków finansowych. Klienci mają do dyspozycji wiele strategii inwestycyjnych i to od nich zależy, czy zechcą inwestować w akcje, obligacje czy innego rodzaju papiery wartościowe. Dotychczasowe wyniki, ujęte w dłuższym okresie czasu są zdecydowanie lepsze niż gdybyśmy trzymali te pieniądze w banku. Średni zysk w ciągu ostatnich 17 lat dla subfunduszu akcji wyraźnie przekracza 6 %.

 

 

Co zrobić aby zacząć oszczędzać na emeryturę w ramach funduszu? Wystarczy jedynie 1 000 zł aby założyć IKZE i odtąd to sam przyszły emeryt decyduje ile i kiedy wpłaca w danym miesiącu czy roku. Należy jednak pamiętać, że istnieje ustawowe maksimum wpłat i w 2018 r. nie mogą one przekroczyć kwoty 5 331,60 zł. Przy rozliczaniu się z fiskusem można skorzystać z ulgi podatkowej, która przy maksymalnych wpłatach pozwoli zaoszczędzić na podatku od 960 zł (I próg) do 1 013 zł (III próg).

Im wcześniej tym lepiej

Podstawową zasada przy prywatnym zabezpieczaniu emerytury jest prosta – im dłużej będziemy oszczędzać, tym większą dodatkową emeryturę otrzymamy na dzień zakończenia zawodowej kariery. Po prostu pieniądze na ten cel będą dłużej pracować. Na poniższym przykładzie będzie widać, ile z grubsza musimy odkładać w wieku 35 lat, aby otrzymać mniej sumę oscylującą w granicach 250.000 zł na dzień emerytury (67 lat).

 

 

Z kolei gdyby skrócić okres oszczędzania o 10 lat, to aby osiągnąć podobny rezultat musimy podnieść składkę miesięczną do około 440 zł, czyli więcej niż dwa razy. Ale gdyby oszczędzać zaczął już 25-latek lub jego rówieśniczka, to musiałaby odkładać tylko niewiele ponad 100 zł miesięcznie.

Jak widać, z podjęciem decyzji o zbieraniu na prywatną emeryturę lepiej nie zwlekać. Powyższe prognozy zostały oparte na podstawie przewidywanych wyników funduszy akcji. Tego rodzaju strategie ekonomiści rekomendują w zdecydowanie dłuższym okresie czasowym (20 lat i więcej), choć to oczywiście od Klienta zawsze będzie zależał ostateczny wybór.