OC w życiu prywatnym - komfort dla Ciebie i bliskich

zdjęcia artykułu 1
2018-03-01 08:27 | Opublikował: Administrator
Ubezpieczenie, które ochroni członków rodziny, gdy któryś z nich wyrządzi szkodę innym.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) w życiu prywatnym to bardzo użyteczne ubezpieczenie obejmujące właściciela polisy i jego bliskich. Jego zadaniem jest zabezpieczenie przed finansowymi skutkami w sytuacjach, gdy na skutek działania lub zaniechania inne osoby doznają uszczerbku na zdrowiu bądź w posiadanym mieniu. Zawierając je należy mieć na uwadze przede wszystkim sytuacje, w jakich jest się potencjalnie narażonym na odpowiedzialność, a także sumę ubezpieczenia. Zbyt niska może oznaczać, że polisa nie będzie w stanie pokryć uzasadnionych roszczeń osób trzecich.

OC w życiu prywatnym - spokój i komfort całej rodziny

Aby uświadomić sobie konieczność posiadania OC w życiu prywatnym wystarczy wspomnieć o jednej z podstawowych zasad polskiego kodeksu cywilnego – za szkodę wyrządzoną na osobie lub mieniu odpowiedzialny jest winowajca. I to on jest zobowiązany do jej naprawy, co w praktyce przelicza się na konkretną kwotę dla poszkodowanych. W tym momencie wkracza ubezpieczyciel, który będzie w stanie pokryć roszczenia z sumy ubezpieczenia na jaką opiewa polisa. Przykłady tego rodzaju sytuacji można by długo mnożyć, ale te najczęstsze to m.in.:

  zalanie mieszkania sąsiadom

  spowodowanie wypadku jadąc rowerem

  pogryzienie przez psa

   zniszczenie mienia przez dzieci

  złamanie lub inny uraz na skutek upadku przy nieodśnieżonej posesji

  uszkodzenie wypożyczonego mienia

 

Warto zwrócić szczególną uwagę na zdarzenia, gdy pasażer pojazdu wysiadając z niego np. na parkingu zahacza drzwiami o stojący obok samochód. Wbrew często mylnemu mniemaniu takiej szkody nie da się pokryć z OC posiadacza pojazdu, którego drzwi otwierano. Pomóc w tej sytuacji może tylko i wyłącznie ubezpieczenie OC w życiu prywatnym.

Sumy ubezpieczenia – na ile się zabezpieczyć?

Na polskim rynku ubezpieczeniowym tego rodzaju OC jest przeważnie dodawane do polis majątkowych, życiowych czy turystycznych. Niezależnie od tego przy jakiej okazji jest zawierane, należy zastanowić się przede wszystkim nad sumą, na jaką opiewa umowa. Zdarzają się przypadki tanich polis mieszkaniowych, gdzie limit na tego rodzaju zdarzenia to ledwie 20 000 zł. I to na całą, czteroosobową rodzinę (!). Pozorna oszczędność na składce zdecydowanie boleśnie odbije się na kieszeni, gdy np. jedno z dzieci spowoduje uszczerbek na zdrowiu zagranicznemu turyście podczas zimowego obozu na nartach.

Tymczasem koszt polisy na kwotę do 100 000 zł zaczyna się zwykle już od 20 zł, a w przypadku dużej rodziny można ją rozszerzyć nawet do 2 000 000 mln, przy czym składka w skali roku wciąż pozostaje bardzo przystępna.