Polisa podróżna a koszty leczenia za granicą

zdjęcia artykułu 1
2018-08-11 16:43 | Opublikował: Administrator
O tym, dlaczego tylko ubezpieczenie w pełni ochroni Ciebie i bliskich na czas wypoczynku.

Odpowiednio dobrane ubezpieczenie podróży pozwoli nie tylko w spokoju wypoczywać za granicą, ale również ochroni nas przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń w trakcie dojazdu i powrotu. Posiadanie polisy staje się szczególnie istotne, gdy zajdzie konieczność skorzystania z opieki medycznej za granicą. Nie bez powodu jej wykupienie zaleca również Narodowy Fundusz Zdrowia.

Ochrona konieczna, ale niepełna

Nim zaczniemy jednak myśleć o odpowiedniej polisie musimy zazwyczaj zadbać o wyrobienie Europejskiej Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego, co możemy zrobić w miejscowym oddziale NFZ. Tam też upewnijmy się, że obowiązuje w kraju, do którego się wybieramy. Co daje nam posiadanie EKUZ? Prawo do skorzystania z publicznej opieki medycznej na takich samych zasadach, jakie obowiązują obywateli danego kraju.

Co to oznacza w praktyce? To, że lepiej zawczasu być przygotowanym na niemałe koszty. Wiele miejscowości turystycznych nie posiada publicznej placówki, więc lekarze przyjmują tam tylko prywatnie. Z kolei szereg usług, które w Polsce są bezpłatne, w innych takimi nie są i nierzadko już samo wezwanie pomocy może wiązać się z wystawieniem niemałego rachunku. Nie wspominając już o poważnych zdarzeniach, bo koszty transportu medycznego do kraju NFZ pokrywa tylko w wyjątkowych przypadkach.

Bezpieczni tylko z polisą

Wykup polisy oczywiście również wiąże się z kosztami, ale w porównaniu z możliwymi wydatkami te wydają się być znikome. Ubezpieczenie przykładowej, czteroosobowej rodziny na tygodniowy wyjazd do Chorwacji to wydatek rzędu kilkunastu złotych za każdy dzień ochrony. W zamian otrzymujemy m.in. zwrot kosztów opieki medycznej lub transportu medycznego do sumy od 100 000 do nawet 1 000 000 zł (w Ergo Hestii). Standardem są również odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu i śmierć w wyniku nieszczęśliwych wypadków. Do tego dochodzi ubezpieczenie bagażu oraz ochrona przed odpowiedzialnością za szkody wyrządzone innym osobom.

Standardowe świadczenia zawsze można rozszerzyć, w zależności od tego, co zamierzamy robić w trakcie wyjazdu. Jeśli zabieramy ze sobą sprzęt sportowy, warto ochronić go przed kradzieżą lub zniszczeniem. Podobnie, gdy zainwestowaliśmy w określone kursy czy karnety - w razie urazu, który zmusi nas do przerwania wymarzonego kursu kitesurfingu ubezpieczyciel może zrekompensować nam każdy stracony dzień.

Zobacz także:

ERGO podróż - ochrona podczas każdego wyjazdu