Przed czym powinna chronić dobra polisa mieszkaniowa?

zdjęcia artykułu 1
2018-03-03 22:02 | Opublikował: Administrator
Warto wiedzieć, na jakie szkody są zazwyczaj narażone nasze domy i mieszkania nim podpiszemy umowę z firmą ubezpieczeniową.

Trzęsienia ziemi czy tornada w Polsce raczej się nie zdarzają, a mimo to wciąż dość często widać je w propozycjach polis. Ubezpieczenie domu czy mieszkania powinno przede wszystkim obejmować te zdarzenia, na jakie rzeczywiście może być narażona nieruchomość. Warto być ich świadomym przed podpisaniem umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym. Z publikowanych przez nie danych da się wyróżnić najbardziej prawdopodobne zdarzenia, jakie mogą się nam przytrafić. Oto one:

Zalania – zdecydowanie najczęściej występujące zdarzenia w blokach mieszkalnych. Nieszczelne wężyki doprowadzające wodę do urządzeń lub przestarzała instalacja to ich typowe przyczyny. Niezależnie od nich, koszty przeprowadzenia remontu (często połączone z wymianą wyposażenia) to przy obecnych cenach materiałów i robocizny co najmniej kilka tysięcy złotych.

Opady atmosferyczne – silne deszcze i ulewy mogą nieść ze sobą przykre konsekwencje, a przeciekający dach czy nawet małe podtopienia to już praktycznie pewność, że konieczny będzie remont. Warto również pamiętać o zimie, gdzie w razie wystąpienia silnych opadów zalegających na dachach śnieg może spowodować naruszenie ich konstrukcji.

Pioruny i przepięcia – W skrajnych przypadkach mogą spowodować pożar, ale zazwyczaj niosą za sobą uszkodzenia kosztownego sprzętu AGD, RTV oraz komputerów i innych wrażliwych na skoki napięcia urządzeń. Zazwyczaj ochrona przed skutkami przepięć jest opcjonalna i wymaga wykupienia podstawowego ubezpieczenia od ognia i zdarzeń losowych.

Wichury i huragany – porywy wiatru bywają nieprzewidywalne, a czasami jeden większy podmuch może spowodować przewrócenie drzewa, a w konsekwencji uszkodzenie dachu, elewacji czy ogrodzenia. Nierzadko zdarzają się również przypadki oderwania co bardziej wrażliwych elementów konstrukcji domu.

Pożar – w skrajnych przypadkach może oznaczać niemal doszczętne spłonięcie domu lub mieszkania, choć i w mniejszym zakresie (np. w kuchni) naraża właściciela na kosztowne konsekwencje. Osmalone dymem ściany będą wymagały remontu, a meble czy garderoba zazwyczaj nadają się jedynie do wymiany. Warto zwrócić uwagę, czy polisa obejmująca ogień i inne zdarzenia losowe obejmuje również szkody, jakie mogą powstać podczas ewentualnej akcji ratowniczej służb.

Kradzieże i dewastacje – Często występują razem, bo bywa i tak, że włamywacz czasem wyrządzi bardziej dotkliwe szkody, niż wartość mienia które uda mi się ukraść. Często też łupem złodziei i rabusiów padają tzw. ruchomości domowe, czyli urządzenia i rzeczy, które ma przy sobie właściciel, gdy przebywa poza terenem nieruchomości.

Chociaż nie ma idealnej polisy, to recepta na tę dobrą jest stosunkowo prosta – trzeba umiejętnie dobierać dostępne rozszerzenia do podstawy, jednocześnie prawidłowo określając maksymalne sumy, jakie możemy otrzymać w razie odszkodowania. Kompetentny i doświadczony doradca okaże się w tym wypadku nieoceniony.