Co daje dobrowolne ubezpieczenie upraw rolnych?

zdjęcia artykułu 1
2018-06-14 22:01 | Opublikował: Administrator
Przezorni gospodarze nie muszą z niepokojem śledzić prognoz. Chroni ich polisa.

Pogoda w okresie letnim bywa bezlitosna dla pól i płodów. Co prawda każdy rolnik pobierający dopłaty bezpośrednie jest zobligowany do ubezpieczenia upraw rolnych (przynajmniej połowy areału), ale dopiero ich połączenie z dobrowolnymi polisami oferowanymi przez towarzystwa ubezpieczeniowe można uznać za kompleksowe i efektywne. Ochroną objąć można zarówno praktycznie wszystkie zboża, jak też kukurydzę, buraki cukrowe, ziemniaki, rzepak i wiele innych gatunków roślin.

Ubezpieczenie upraw rolnych - co i jak chroni?

Zawierając obowiązkową umowę ubezpieczenia upraw rolnych właściciele gospodarstw muszą zdecydować się na co najmniej jedno zdarzenie losowe. Tymczasem wydarzenia ostatnich lat wskazują, że klimat staje się coraz bardziej niestabilny i zdarzenie pogodowe niosące za sobą katastrofalne skutki dla upraw mają miejsce coraz częściej. Wychodząc naprzeciw temu ryzyku firmy oferują dobrowolne ubezpieczenia od skutków:

gradu - często spotykana, choć zwykle najmniej spodziewana klęska mogąca spowodować nawet całkowite zniszczenie upraw w przeciągu zaledwie minut.

przymrozków - wiosenne zachwiania pogodowe często wiążą się z występowaniem dość silnych przymrozków powodujących nieodwracalne straty plonów.

ujemnych skutków przezimowania - nietypowo przebiegające zimy zdarzają się cyklicznie i potrafią wymusić na gospodarzach koszty ponownego założenia upraw.

huraganu i deszczu nawalnego - silne opady potrafią zamulić lub w skrajnych wypadkach wypłukać rośliny, a wiatr spowodować ich połamania lub wywianie.

ognia - żywioł powodujący niewyobrażalne straty i zazwyczaj niemal całkowite straty w zastraszająco krótkim czasie niezależnie od przyczyny.

Jak skutecznie ubezpieczyć plony?

Wybierając ubezpieczenie płodów rolnych warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, przede wszystkim na definicje każdego ze zdarzeń oraz sumy ubezpieczenia na poszczególne z nich. Przede wszystkim jednak trzeba być przewidującym i spokojnie wyjaśnić w rozmowie z doradcą swoje obawy. Dopiero wtedy można mieć pewność, że podpisana właśnie polisa zaowocuje skutecznym odszkodowaniem w przypadku konkretnych scenariuszy. I pracować bez obaw, że w razie załamania pogody pozostaniemy bez pomocy.